Hra vNořen a diskusia v réžii PSF

29.1. sme zavítali do Novej Cvernovky. Divadelné predstavenie vNořen na motív Henrika Ibsena je humanistická hra. Hlavná hrdinka Nora necháva za dverami okrem manžela a detí aj svoju degradáciu na obyčajnú bábiku. Táto hra je všeobecne považovaná za oslavu feminizmu.

Po predstavení prebehla diskusia s režisérkou predstavenia Alžbetou Vrzgula a expertkou na kultúru a političkou Zorou Jaurovou. Témou rozhovoru bolo rodovo podmienené násilie na ženách, ale aj hľadanie miesta súčasnej ženy v rodine a spoločnosti. Otvorená diskusia priniesla do sály nové myšlienky a pohľady na problematiku, ale aj konštatovanie, že Slovensko sa v tomto smere vyvíja zreteľne pomalšie ako mnohé iné krajiny. Určite sa tejto problematike chceme venovať aj v budúcnosti. 

Moderátorka Natália Heribanová po predstavení povedala: ,,Som rada, že Alžbeta Vrzgula spolu s ľudmi okolo nej priniesli takúto hru na Slovensko. Presne toto tu potrebujeme! Odozvy od ľudí boli úžasne a mám nesmiernu radosť, že som toho mohla byť súčasťou. Takýmto smerom by sa mala uberať diskusia na tieto témy v našej krajine.”

Autorka: Petra Balejová