Aby sa príbeh služobníčky nestal znova.

Vošla som do parlamentu zahalená v červenom plášti a na hlave biely „čepiec“, cez ktorý som videla len pred seba. Keďže som dlhé roky hrávala v našom dedinskom folkórnom súbore dramatické scénky, akosi mimovoľne som sa vžila do svojej role. A možno to nebolo tým. Asi nie na nadarmo sa hovorí: „Šaty robia človeka“. A zo mňa v tej chvíli spravili ženu, ktorá je zbavená akýchkoľvek práv.

Ako som pred sebou z balkóna parlamentu uvidela tie namyslené tváre našich politikov (samozrejme v drvivej väčšine mužov), na ktorých sa zračil pocit bohorovnosti, bolo mi z toho nevoľno. „Ako sa môžu títo ľudia, absolútne odtrhnutí od reality, (ktorí sa rozhodujú len na základe svojich pudov a predsudkov bez odborného pohľadu), vôbec otázkou obmedzovania interupcií zaoberať? Veď sú obmedzené, čo riešite!“, mala som chuť zakričať z celého hrdla. Ale moja rola ženy, zbavenej akýchkoľvek práv rozhodovania o sebe samej, o svojom tele, o svojej budúcnosti, mi to nepovoľovala.

Našťastie, bola to len rola. Ale to, čo rozbehli extrémisti (a tým nemyslím len neonacistov v našom parlamente, ale aj ľudí, pre ktorých sú náboženské dogmy viac ako zdravý rozum a fakty), mi spôsobuje obavy.

A preto nebudem už ticho sedieť.

Vedeli ste, že seriál Príbeh služobníčky, z ktorého sme sa inšpirovali pri výbere „kostýmov“, bol vyskladaný zo skutočných udalostí? A vôbec nejde o tak dávnu minulosť. A toto je to, kam nás môže naša ľahostajnosť doviesť:  https://www.mamamia.com.au/the-handmaids-tale-real-life/

Demokracia, ľudské práva, sloboda, rovnosť šancí – to nie sú veci stále a trvalé, aj keď sa nám to môže zdať. Je to všetko proces, ktorý ovplyvňujeme denno-denne, každým našim činom, každým vyrieknutým názorom. Svojím konaním môžeme formovať lepšiu budúcnosť. Ale aj horšiu. Pokiaľ budeme mlčať a tváriť sa, že nás sa to netýka. Veď aj tak sám/a nič nezmením.

Svojím konaním „voľme“ každý deň za hodnoty spravodlivosti, demokracie, rovnosti šancí na spokojný život pre každého – bez ohľadu na farbu pleti, pohlavia či sexuálnej orientácie.

 

Mini

Pridať komentár